Kontakt

Kateřina Pánková

 • Petrovice nad Orlicí 60
 • 517 21, Týniště nad Orlicí

 • mobil:
  602 301 211
 • ICQ:
  291-741-122
 • e-mail:
  [email protected]

Nemocné sheltie v ČR

nemoci.shetlandska-hvezda.czFacebook

Brit

Krematorium zvířat Praha
O mně a mých šeltičkách


Tak tady bydlíme - Petrovická hájenka


Moje vzdělání • Střední odborná škola veterinární - obor Veterinářství, Specializace: Instrumentář, Nemoci zvířat, Chov zvířat, Výživa a dietetika zvířat Brno, kombinované studium.
 • Breeder Education seminář s certifikátem Kennel club(11/2015)
 • Přednáška - Mechanika pohybu(03/2014), přednášela Vladimíra Tichá
 • Nový občanský zákoník z pohledu chovatele (03/2014), přednášel JUDr. PhDr. David Elischer, Ph. D.
 • Seminář - masážní techniky psů (01/2013), předn.: Julia Robertson (GB) - Galen Therapy Centre
 • Seminář „Sheltie – výklad standardu“ (04/2012), předn.: Maureen Bywater (GB)
 • Webinář "Periodontal Disease in Dogs & Cats" (11/2011), Webinář "Emergencies & Hospitalization - managing difficult cases" (11/2011), online semináře od firmy Hill's s překladem předn.: Dr. Marco Antonio Gioso (Brazil), Nicola Ackerman (GB), Marge Chandler (GB)
 • Seminář „Stavba a pohyb“ s certifikátem Kennel Club (10/2011), předn.: Frank Kane (GB)
 • Kurz vystavování s Martinem Bastlem (5/2010)
 • Eukanuba seminář pro chovatele (4/2010), předn.: MVDr. Šrenk, MVDr. Beránek
 • Vzdělávací program „Chov, výcvik a úprava psů“ včetně praxe (9/2009 – 11/2009), SVOPAP vzdělávací centrum s.r.o., Praha předn.: Vladimíra Tichá, Ivana Hlaváčková, Roman Končel
 • praxe na veterinární klinice
Od útlého věku jsem měla zájem o zvířata. V 6 letech jsem začala navštěvovat jezdecký oddíl a koním jsem se chtěla věnovat i nadále. Bohužel nás potkalo stěhování k Praze a můj jezdecký sen se rozplynul. Zájem o zvířátka jsem neztatila a tak domů nejdříve bylo pořízeno morčátko, mnoko křečků, zakrslý králíček a nakonec i kočka. Pořád mi ale něco chyběl ke štěstí.... Jako jedna z mnoha jsem byla ovlivněna televizním seriálem Komisař Rex a mé srdce zahořelo touhou pro pejska. V místě mého bydliště jsme se často setkávala s chovatelskou stanicí husky a malamutů a já svůj zájem o pejsky rozvíjela dál. Poličky se mi plnily ročníky i starých časopisů o psech a inzercí. Nakonec mě čekalo další stěhování a v září roku 2000 jse se dočkala pejska. Střední, vyhublé štěňátko pejska se choulilo v krabici a já se konečně dočkala. Hodinová cesta domů byla veselá. Milé štěňátko pozvracelo celé auto konzervou rybiček, kterou si dalo k obědu. Nadšení všech v autě opadlo, tedy až na to mé, měla jsem svého pejska Žeryka.

Mé poslední stěhování ovlivnilo zásadně můj vztah ke psům. Žeryk musel zůstat u babičky a já se i se zbytkem rodiny přestěhovala do Hradce Králové. Ještě onen podzim jsem se dostala na agility závody na jízdárně. Překvapila mě šikovnost a mrštnost psíků na parkuru. Když jsem se konečně dočkala pár prvních startujících v A3, nevěřia jsem svým očím. Od kdy štěňátka kolie mohou běhat agility a na takové úrovni? Zvědavost mi nedala a šla jsem se podívat na startovní listinu. Zde jsem se prvně setkala s šeltií.

Seznámila jsem se s paní chovatelkou Ewou Kalendovou (ch.s. Ze Skalní vyhlídky) a i díky ní jsem si 27.1.2003 přivezla domů šeltii. Pilinka byla už dvouletá fenečka a díky malé či spíše žádné socializaci jsme měly první měsíce dost problémů. Útěk z procházek, zvykání na venčení na trávě místo betonu a hlavně se snažit o vzájemný vztah. Pilinku jsem si chtěla pořídit jako pejska převážně na agility, ale když u ní nejeden chovatel vyděl výstavní sklony místo sportovních, pustily jsme se do výstav. Koncem srpna nás bohužel i v oné malé kariéře agility překazila epilepsie plány. Záchvaty si vyžádaly omezení pohybu a stresů a my se nadále agility věnovaly jen rekreačně.

Epilepsie odnesla nejen mé sportovní, ale i chovatelské ambice. Po čase přemlouvání jsem si pořídila další fenečku. Malé, slaďoučké a hlavně modroušké štěňátko Xsara. Xsaruška si okamžitě získala naší přízeň a občas dost silnou nepřízeň sousedů. Dnes vidím jak se mi její výchova nepovedla. Štěkavá a pubertální fenečka si oblíbila spoustu mě dodus neviděných věcí. Když jsem jí hledala tak pravidělně byla celá spadlá v koši a čouhal jí jen ocásek. Nejednou jsem jí našla hlavou v pytli granulí a občas se jí povedlo popudit i sousedy tím, že si vytáhla zkoše zbytek makrely a naporcovala ho na balkóně nejen sobě, ale i 4balkónům pod námi.

Xsara i se svým apetitem přibrala nejen kilogramy, ale i centimetry. Ve 13měsících se konečně zastavila na růstu a zakončila ho opravdu s grácií kolie. 47Cm se na chov šeltií opravdu nehodilo a já tak přišla o další možnost chovu, ikdyž jsem měla už založenou chovatelskou stanici. Moje naděje se v polovině roku 2007 upnula na Pilinky sestu Niky. Niky byla už u druhého majitele co jí chtěl po štěňatech prodat někomu pochybné pověsti do kotce na zahradu. Svědomí mi kázalo pro fenečku najít nový domov. Po roce a půl ho nakonec nalezla u mé babičky, která před rokem přišla o Žeryčka. Tiše jsem chovala naději, že aspoň jedna štěňátka ještě odchováme. Osud mi zase nepřál a u Niky se objevil zdravotní problém a my nekryli. Po měsících přetrvání problémů i veterinář usoudil, že je vhodné udělat RTG celé zádi psa. Jedna z věcí co bych u šeltie moc nečekala se naplnila. U Niky se našla DKK. Mé naděje na štěňátka se vypařila jak pára nad hrncem a jen věřím, že holky budou mít klidné a hlavně zdravé stáří i při většině problémů co mají. Listopadu 2007 jsem se odhodlala a kvůli zdravotní situaci nejen mých holek jsem pomohla spatřit světlo světa stránce o nemocích šeltií. Vkládám do ní naděje a doufám, že se vyplní. V květnu 2009 jsem se přestěhovali na bývalou hájovnu, Hájenku. Naše smečka se rozrostla o Patty Gabrielu Smaal Kim a psíka z anglických ostrovů Amethrickeh Apparition.

Již nějaký ten rok se o nás(i o web) stará i páníček, kterého s námi občas můžete někde potkat. Jeho největší mazlík je bezkonkurenčně Pilinka, která na něj nedá dopustit. Ať již s a nebo bez šeltiček se s přítelem věnujeme sci-fi a fantasy. Každoročně organizujeme akce pro fanoušky a účastníme se cizích. Oba jsem fanoušky seriálů a starých sci-fi ság. Poslední roky se věnujeme i hře Geocaching u které znovu panička začala sbírat Turistické známky (sbírá je již 11 let).

V roce 2011 nastal zásadní zlom. Zařadili jsem se do řad aktivních chovatelů a odchovali vrh “A“. Maminkou je naše Patty Gabriela Smaal Kim a tatínek je anglický fešák Karmidale Monet with Tachnamadra JW. Uplatnili jsem zde tvrdé požadavky na zdraví a na anglické linie. Všechna štěňátka jsou bez zdravotních problémů. Všichna jsou plnochrupá a s výsledkem HD A, pouze jeden pejsek HD B. Tři vyšetřeni i na lokty s výsledkem ED 0/0. Poslední pejsek vyšetřen nebyl. Každé štěňátko má min. jeden titul z výstavy, Altamira se stala nejlepší mladou fenou pro ČR i Slovensko, na Slovensku nejlepší dospělou fenou a v ČR 3. nejlepší fenou roku. Do dvou let také získala 6x CAC, r. CACIB a stala se šampionem dvou zemí! Pejsci Aramis a Apparition se stali chovnými a jsou k dispozici ke krytí v České republice. Pejsek Aydendril se odstěhoval do Německa a je po něm několik vrhů ve slavné stanici Excellent Choice.

Na konci roku 2012 přišla velká bolest pro celou naší rodinu, protože odešla naše první šeltička Pilinka. VCh+KCh Charlota Gold ze Sedlmajerovy vily zemřela ve věku 12let 1 dne v mém náručí na veterinární klinice z důsledku selhání ledvin. Na léčbu nereagovala a pohled v jejích očích naznačoval že je čas jít dál. Tento den se stal tím nejtěžším v mém životě, protože jsem musela říci sbohem své nejlepší přítelkyni. Půl roku jsem spolu válčily se selháním ledvin, špatnými játry a nakonec i s rakovinou. Nikdo si nedovede představit kolik si toho Pilinka zažila a jak velká byla bojivnice. Nejen já, ale i mnoho chovatelů na ní bude vzpomínat, protože ona byla jedinečná. Její jméno šlo dál, protože před několika lety se narodila fenka Pilinka z Vesničky u hranic.

Několik dní před Pilinky smrtí mi byla prokázána velká důvěra. Skvělý zahraničí chovatel Dirk Peine mi propůjčil svého chovného psa zvaného Merlin. Virtual Village Slow Fox from Dangerous Dream byl naším společníkem až do června 2013. Vyrazili jsme spolu na pár výstav a bavili se společným životem. Největší radost mám ze získaného CC a z r. CAC na mezinárodní výstavě u rozhodčího Jeffa Luscota z Anglie. Merlin se vrátil do Německa, ale svojí osobností v nás všech zanechal krásnou vzpomínku. Moc děkuji Dirku!

Vrh “B“ se narodil v roce 2013 a taktéž jsme zde uplatili striktní zdravotní požadavky. Vhodného otce štěňátek jsme hledali velice dlouho, ale nakonec se jím stal importovaný pes z Anglie do Francie - Brilyn The Jazz Master. Rodokmen štěňátek znovu neobsahoval žádné USA předky a byl hojně obsazen výsledky na dysplazii s výbornými výsledky. Otec šampion, HD A, ED 0/0 a MDR1 +/+. Po nakrytí "Jazz" dokončil interšampionát a může u svého jména nést zkratku C. I. B. Bohužel při tragické autonehodě po cestě na světovou výstavu do Budapešti havaroval handler, který Jazz vezl. Při autonehodě přišel o život Adrien Ferry (21let) a několik psů. Do dnešního dne se Jazz a jeho bíglí kamarád nenašli, protože z místa nehody utekli. Byli viděni jak se pohybují po Slovinsku v rozmezí mnoha měsíců, ale odchytit se je nikomu nepodařilo. Všichni doufáme, že se Jazz najde. Naději nám dodává i to, že pátrací akce neustává a po mnoha měsících byli znovu oba psi viděni o 300km dále.
Nám se narodilo se 5 štěňátek. Zatím čekáme až všichni zdárně vyrostou.

Bolest v srdci po ztrátě Pilinky se nehojila a pocit připravenosti na dalšího člena rodiny nenastal. Z tohoto důvodu nakonec šla do spolumajitelství fenka Battlestar Galactica, která žije s další šeltičkou a se skvělou majitelkou. Osud měl ale jiný plán a během měsíce se mi splnil sen. Nohatá, uštěkaná a překrásná fenka Fortune Tinklebelle zvaná Bisha obohatila můj život. Biblue šeltička bez Americké krve přijela koncem července do Brna až z Kieva. Malý modrý dráček, Slunce mého bolestného období. Nikdo a nic nenahradí Pilinku, ale s Bishou jsem znovu začala věřit na lásku na první pohled. Otevřela se nová část mého srdce.
Po roce aktivní výstavní kariéry se Bisha stala naší novou star. Juioršampionka, BOB, BOS, CACIB, r. CACIB, CAC ČMKU, Národní vítěz, 5x CAC, Klubová vítězka mladých a Nejlepší fena na klubové výstavě v Pardubicích. Jako zlatý hřeb přidala r. CAC z Evropské výstavy psů (rozhodčí paní Mlada Svobodová) a kvalifikaci na Crufts 2015! To vše za 6 měsíců.

Z mnoha důvodu se stala novým členem rodiny i malá tricolorní vendéenka. Malý vendéenský hrubosrstý baset z Norska se jmenuje Nadja. Cesta do Norska na začátku září byla plná adrenalinu. Díky Marcelce, Lence a rodičům, že jste to všechno vydrželi. Stálo to za to!